Ο ΙΟΝΙΚΟS BC HELLENIC COIN δεν έπιασε υψηλά στάνταρ απόδοσης και ηττήθηκε από τον Άρη με σκορ 74-62.

Για την 21η αγωνιστική της Stoiximan Basket League, η ομάδα μας ταξίδεψε στην Θεσσαλονίκη κι έφυγε ηττημένη από την έδρα του Άρη, υποχωρώντας στο 7-14, μία αγωνιστική πριν από το τέλος της κανονικής περιόδου.

Ο Jeremy Hollowell ολοκλήρωσε το ματς με 17 πόντους, 10 ριμπάουντ και 5 κλεψίματα, ενώ ίδιο αριθμό πόντων σημείωσε και ο Βασίλης Τολιόπουλος.

H εξέλιξη του αγώνα

Οι Θεσσαλονικείς μπήκαν καλύτερα στην αναμέτρηση με αποτέλεσμα το γρήγορο 9-2, ενώ το σκορ ήταν το 15-8 πριν από το πρώτο τηλεοπτικό time-out. O Hollowell έδωσε ανάσα στην ομάδα μας με συνεχόμενους πόντους και ο Τολιόπουλος τον ακολούθησε, για να ολοκληρωθεί τελικά η πρώτη περίοδος με σκορ 20-18.

H δεύτερη περίοδος ξεκίνησε με τρίποντα από Τολιόπουλο - Hollowell ξανά (25-24, στο 13’), αλλά ο ρυθμός επιθετικά είχε πέσει σ’ εκείνο το σημείο του παιχνιδιού. Οι γηπεδούχοι εκμεταλλεύτηκαν αυτή τη συνθήκη για να φτάσουν στο 32-26, ωστόσο ο IONIKOS BC HELLENIC COIN έκανε πιο δυναμικό τελείωμα στο ημίχρονο, με τον Χουγκάζ στην εξίσωση, και το σκορ στην ανάπαυλα ήταν 34-32.

Οι γηπεδούχοι εμφανίστηκαν ανώτεροι με την έναρξη του δευτέρου μέρους και προηγήθηκαν με +10 (49-39, στο 24’), πριν ο Hollowell δώσει γι’ ακόμη μια φορά ανάσα με διαδοχικούς πόντους και ο Μαυροκεφαλίδης ευστοχήσει σε τρίποντο για το 54-49, στο 27’. Παρ’ όλα αυτά, ο Άρης διατηρούσε τον έλεγχο (61-53) ως το φινάλε του δεκαλέπτου.

Αμφότερες οι ομάδες παρουσιάστηκαν νευρικές στο ξεκίνημα της τελευταίας περιόδου και δυσκολεύονταν να βρουν πόντους. Με 5’ να απομένουν για τη λήξη, το σκορ ήταν 63-56, αλλά οι γηπεδούχοι έτρεξαν σερί 7-0 κι από εκείνο το σημείο δεν υπήρχε επιστροφή, με το ματς να ολοκληρώνεται με σκορ 74-62.

Τα δεκάλεπτα: 20-18, 34-32, 61-53, 74-62

Αναλυτικά τα στατιστικά του αγώνα πατώντας εδώ.